Infolinia sprzedażowa: (0 52) 561 04 09

Odkurzacz to jeden z ważniejszych sprzętów w każdym domu. Dzięki niemu mieszkanie jest utrzymane w nienagannej czystości. Dobry odkurzacz powinien również dbać o nasze zdrowie. Na rynku dostępna jest szeroka gama sprzętu do czyszczenia domowych powierzchni, zaczynając od tradycyjnych odkurzaczy bezworkowych, a kończąc na nowoczesnych odkurzaczach wodnych.

W rankingu odkurzaczy jedno z najwyższych miejsc zajmuje odkurzacz centralny, o którym nie mówi się zbyt często, a który jest doceniany w środowisku osób zorientowanych w rozwiązaniach optymalizujących pracę w domu. Nie musimy ciągnąć za sobą ciężkiego urządzenia i przeciągać go z miejsca na miejsce. Wystarczy tylko, że podłączymy do ukrytego w ścianie gniazda rurę. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest system Hide a Hose, który pozwala ukryć wąż odkurzacza centralnego w ścianie. Po skończonej pracy rura zostaje wciągnięta z powrotem na swoje miejsce.

 

Jak uniknąć napraw odkurzacza centralnego?


Odkurzacze centralne są z zasady bezproblemowe. Oprócz opróżnienia pojemnika na kurz i ewentualnego oczyszczenia filtrów działają bez konieczności poświęcania im większej uwagi. Jednak jak w każdym urządzeniu, tak samo odkurzacz centralny może potrzebować prac usprawniających jego działanie.

 

Aby jak najdłużej cieszyć się odkurzaczem centralnym, trzeba pamiętać o kilku warunkach.

  • Instalacja odkurzacza centralnego powinna być powierzona doświadczonym specjalistom. Przypadkowe firmy mogą okazać się mało dokładne i wykonać montaż uniemożliwiający komfort użytkowania jednostki centralnej.
  • Odwrotnie założony trójnik, może stać się przyczyną zapchania instalacji, która doprowadzi do obniżenia przepływu powietrza odkurzacza centralnego. W takich warunkach silnik do odkurzacza nie jest odpowiednio chłodzony i może zostać trwale zniszczony.
  • Rury do centralnego odkurzacza ukryte w ścianach lub pod podłogą mogą ulec zapchaniu. Dzieje się tak, gdy niedoświadczony monter zamontuje krótkie kolana 90 stopni. W wypadku zatoru rury do odkurzacza centralnego, należy szybko ją udrożnić. W przeciwnym razie doprowadzimy do złego przepływu powietrza w rurociągu i przegrzania jednostki centralnej.
  • W każdym odkurzaczu centralnym zamontowany jest pojemnik na kurz, który trzeba regularnie opróżniać. Pojemnik ma objętość do 30 litrów, ale ze względów higienicznych należy pamiętać o opróżnianiu go raz na 6 – 8 miesięcy. Bez wątpienia wpływa to również na sprawność odkurzacza centralnego.
  • Spadek wydajności odkurzacza centralnego powodują również zapchane filtry przeciwkurzowe. Aby nie uszkodzić urządzenia, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi czyszczenia odkurzacza centralnego lub skorzystać z usług serwisu.
  • Poluzowane przewody sterujące mogą sprawić, że odkurzacz centralny nie uruchomi się automatycznie lub za pomocą włącznika zamontowanego w rękojeści. Problem ten należy niezwłocznie zgłosić do serwisu.
  • Obudowy starszych modeli odkurzaczy centralnych mogą być wykonane z plastiku i metalu, natomiast najnowocześniejsze z tworzywa ABS. Odkurzacze z tworzywa ABS w odróżnieniu od metalowych, są odporne na wilgoć. Odprowadzają ciepło tak samo jak metalowe obudowy jednostek centralnych. Odkurzacze centralne wykonane z ABS mogą wisieć w mocno zawilgoconym miejscach, metalowe zaś nie.
  • Odkurzacz centralny wyposażony jest w bezobsługowy silnik. Jeśli urządzenie używane jest w prawidłowy sposób, nie wymaga on serwisowania. W przypadku zassania tynku i gipsu lub przez rozerwanie filtrów może nastąpić poważna awaria. W takim przypadku należy wezwać fachowca, który usunie awarię.

 

Należy również pamiętać o regularnych przeglądach serwisowych, które zapewniają żywotność odkurzacza centralnego. Bez wątpienia odkurzacz centralny nie sprawia wielu problemów i spełnia swoje funkcje o wiele lepiej niż tanie odkurzacze przenośne, ale warto mieć na uwadze, że lepiej zapobiegać niż naprawiać.

Tanie odkurzacze centralne są dostępne na rynku, ale ich działanie pozostawia wiele do życzenia. Lepiej więc zainwestować pieniądze w wysokiej klasy odkurzacz centralny, który będzie służył nam przez lata. Na dobry odkurzacz centralny producenci nie obawiają się dać długiej gwarancji, która może trwać nawet do 15 lat.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij

Cart

Brak produktów w koszyku.